Čištění kávovaru od A do Z - díl II.

15. 11. 2021
Vše o kávě

V prvním díle tipů věnovaných čištění kávovaru jsme se zaměřili na nejzákladnější kroky vedoucí k co možná největšímu prodloužení životnosti vašeho přístroje. I při té nejlepší péči se ale může objevit problém, který je třeba řešit dřív, než bude nutné podstoupit repasi kávovaru v ceně desítek tisíc korun. A právě na tyto problémy se zaměříme ve II. díle našeho článku.

Čištění kávovaru od A do Z - díl II.

Nejčastější poruchy kávovaru

Kávovar není pouze přístroj, ale také trubky a kabely z něj vedoucí. Nejčastějším problémem tak bývá poměrně triviální ucpání odpadní trubky kávou a následné protékání odpadu kávovaru. Řešením je jednoduché pročištění nejen odpadní trubky, ale také sběrné krabičky odpadu umístěné přímo v přístroji.

Čištění kávovarůZásadnější nepříjemností je, pokud voda na espresso neteče tak jak má, nebo dokonce neteče voda přímo z bojleru. Důvodem je zavápnění kávovaru, které nutně vyžaduje dekalcifikaci. Odvápnění se provádí pomocí speciálních přípravků a rozhodně byste ho měli zařadit mezi pravidelné procedury v péči o váš kávovar. Podceňování problému se zavápněním a následná oprava by vás totiž mohli přijít pěkně draho.

Ne vždy je špatně tekoucí voda způsobena zavápněním. Ze všeho nejdřív zkontrolujte, jestli jste nevypnuli přívod vody, nebo nevypadla její dodávka v celém systému kávovaru. Pokud tomu tak je, nenechávejte kávovar běžet na prázdno, ale vypněte jej, abyste se vyhnuli nepříjemnému zavzdušnění. Po spuštění vody kávovar zapněte a nechte chvíli protékat, aby se do připravené kávy nedostaly nečistoty z trubek. 

Pod tlakem

Neteče espreso takové chuti, jak jste zvyklí? Důvodem může být nutnost vyměnit opotřebované kameny v mlýnku, nebo špatná teplota a tlak v kávovaru. Ukazují li měřiče nestandardní hodnoty, volejte raději technika, který zkontroluje případnou poruchu pumpy nebo termostatu. Pumpa kávovaru je velmi citlivá a snadno se spálí.

To samé platí, pokud nemáte potřebný tlak pro výrobu espressa a chvíli do něj neteče voda. Raději přístroj vypněte a obraťte se na servis. Problémy s tlakem můžete pozorovat také při práci s tryskou na páru, zvláště pokud nevěnujete jejímu čištění potřebnou péči. Při přípravě mléka a především čokolády dochází k ucpávání vnitřní trubičky a okolních závitů, což způsobuje menší tlak páry nebo dokonce její kompletní neprůchodnost. Řešením je prosté, ale za to velmi důkladné vyčištění a následné pravidelné proplachování.

Méně není vždy více

Je pochopitelné, že se každý snaží ušetřit. Někdy však tato snaha vede k opačnému výsledku. Pokud totiž podnikáte a přístroje pracují celý den, sedm dní v týdnu, nevyplatí se vám pořizovat levný kávovar, který pak na náročnou práci nestačí. Profesionální kávovary jsou vyrobené z kvalitních materiálů a vydrží tak podstatně víc, než jejich levné varianty. Cena profesionálních kávovarů se pak samozřejmě odvíjí také od toho, zdali je plně automatický nebo manuální, dvou nebo tří-pákový a od počtu bojlerů.

Svoji volbu a následnou koupi proto velmi dobře promyslete, a pokud si nevíte rady, nebo chcete vybrat opravdu spolehlivý kávovar, obraťte se na odborníky.

 

Přečtěte si také

Čištění kávovaru od A do Z - díl I.

3. 9. 2021
Chcete-li servírovat kávu s dokonale plnou chutí bez rušivých tónů, čištění kávovaru se pro vás musí stát běžnou součástí pracovního dne ....

Zázrak jménem filtrovaná káva 2. díl

3. 6. 2021
V prvním díle filtrované kávy jsme se věnovali tomu nejznámějšímu způsobu, tedy French pressu, a méně známému a zajímavému nástroji jménem...

Zázrak jménem filtrovaná káva 1. díl

16. 5. 2020
Filtrovaná káva je skvělá věc. Jde o kompromis kvality a ceny. Nepotřebujeme super drahý přístroj za několik tisíc, a přesto si můžeme připravit...
Copyright CESK 2024  |  Mapa webu