Zázrak jménem filtrovaná káva 2. díl

3. 6. 2021
Vše o kávě

V prvním díle filtrované kávy jsme se věnovali tomu nejznámějšímu způsobu, tedy French pressu, a méně známému a zajímavému nástroji jménem AeroPress. Dnešní díl seriálu se pověnujeme přípravě kávy v Moka konvičce a Chemexu.

Zázrak jménem filtrovaná káva 2. díl

Moka konvička

Italské hliníkové konvičky se těší velké oblibě, u nás byly známé již před revolucí a poslední dobou se vrací zpět do módy. Přestože tělo konvičky je hliníkové, nemusíte se obávat hrozby zdravotních problémů – na výrobu konviček se dle regulí používá potravinářský hliník, který je zdraví nezávadný. Příprava kávy Moka není tak úplně košér, co se zásad přípravy týče – káva se extrahuje de facto při vroucí vodě, doba extrakce je relativně dlouhá, až 30 sekund. Káva tak má většinou specifickou chuť a vůni, je cítit po spálenině, zejména hned po dokončení extrakce.

Konvičky se někdy také označují lidově jako „bialetky“, to od nejznámějšího italského prodejce Bialetti. Právě u této značky se můžete setkat s velmi nápaditým designem, Bialetti je etalon ve svém oboru.

Jak na přípravu kávy v Moka konvičce?

Odšroubujte konvičku ze závitu a do nádobky vlijte teplou vodu, až po spodní okraj přetlakového ventilu. Do filtru nasypte čerstvě umletou kávu. Tu nijak nepěchujte, ale pouze zarovnejte s okrajem nádobky. Ujistěte se, že na okrajích nejsou žádná přebytečná káva. Na spodku horní části konvičky by mělo být již připraveno sítko s těsněním. Horní a spodní část sešroubujte.

Důležité zásady

  • Objem vody - pokud byste nalili více vody, namočíte si namletou kávu. Menší objem vody zase nebude stačit na plnohodnotnou funkčnost konvičky, může se stát, že dokonce ve finále žádnou kávu nevyrobíte.
  • Utažení závitu – když konvička není dobře dotažená, uniká pára okolo a voda neprobublá až nahoru do horní nádobky
  • Neporušené těsnění – zteřelé nebo jinak poškozené těsnění může ovlivňovat správnou funkci konvičky při extrakci
  • Hrubost mletí – střední hrubost mletí. Jemně namletá káva může ucpat sítko a pára bude unikat skrz přetlakový ventil

 

Chemex

Chemex nemá nic společného s chemií, jak bychom si na první dojem mohli myslet. Chemex je nádobka dole široká, v druhé polovině se zúží a pak trochu rozšíří. Do filtru můžeme vložit papírový filtr, do něj namletou kávu, a extrahovat.

 

 

Kávu nameleme nahrubo. Prázdný papírový filtr mezitím propláchneme horkou vodou, aby byl celý mokrý, přebytečnou vodu vylijeme. Zbavíme se tak případných nečistot a zejména nežádoucí papírové pachuti. Takto propláchnutý filtr vložíme do nádobky a naplníme kávou, ideálně v poměru 60 g na 1 litr vody. Kávu zaléváme vodou o teplotě 93° C. Jakmile je káva zalitá a objeví se mírná pěna, zastavíme zalévání a chvíli počkáme. Mezitím se káva extrahuje, na povrchu se začnou dělat bubliny a na spodek nádobky ukápne první hotová káva. V tento okamžik můžeme pokračovat v nalévání zbylé vody do filtru. Jakmile se všechna káva přefiltruje, vyjmeme papírový filtr a můžeme servírovat.

Chemex je vlastně úplně obyčejná filtrovaná káva. Jeho kouzlo tkví v praktické nádobě, do které můžeme pohodlně vložit papírový filtr. Extrakci také podporuje teplé sklo.

Automatické a pákové kávovary jako alternativa

Automaty a pákovky už oproti filtrované kávě symbolizují vyšší pořizovací náklady, ale také řadu výhod. S filtrovanou kávou je obecně víc práce, naproti tomu takový automatický kávovar připraví vše na pár kliknutí. Další výhodou je rychlost – automatické kávovary vskutku připraví šálek kávy za pár okamžiků.

catler dual boiler es 9010

S pákovkami také nemusí být taková práce, když máme k ruce mlýnek, co namele kávu přímo do páky. S profesionálním kávovarem a pokročilým schopnostem baristy pak můžeme dostat skutečně kvalitní espresso se špičkovou cremou na povrchu a lahodnou chutí.

Co se ceny týče, tam to jednoznačně vyhraje filtrovaná káva na plné čáře. Zatímco takovou moka konvičku nebo French press pořídíte do tisíce korun, pákové a automatické kávovary začínají na jednotkách tisíc, u lepších kousků se pak částka přehoupne přes desítku tisíc korun. Výsledek ale stojí za to. Napište nám, rádi vám poradíme, jaký kávovar bude pro vás ten pravý.

Víc najdete v 1. díle: Jak připravit filtrovanou kávu ve French pressu a AeroPressu

Přečtěte si také

Čištění kávovaru od A do Z - díl II.

15. 11. 2021
V prvním díle tipů věnovaných čištění kávovaru jsme se zaměřili na nejzákladnější kroky vedoucí k co možná největšímu prodloužení životnosti...

Čištění kávovaru od A do Z - díl I.

3. 9. 2021
Chcete-li servírovat kávu s dokonale plnou chutí bez rušivých tónů, čištění kávovaru se pro vás musí stát běžnou součástí pracovního dne ....

Zázrak jménem filtrovaná káva 1. díl

16. 5. 2020
Filtrovaná káva je skvělá věc. Jde o kompromis kvality a ceny. Nepotřebujeme super drahý přístroj za několik tisíc, a přesto si můžeme připravit...
Copyright CESK 2024  |  Mapa webu