Letošní nabídka k pivu? Domácí hamburger!
Ve stovkách českých restaurací vrcholí pivní slavnosti, které lákají zákazníky na jedno vychlazené.
Co určuje kvalitu hamburgeru, kolik existuje druhů a jak se správně jí, by vám mohl vysvětlit spíše nějaký rodilý Američan.
Pátrali jsme za vás...
V současnosti se hamburgery dělí v Americe na tři základní typy.
První je takzvaný Los Angeles Style. Ten je úplně nejnovější. Hamburgery musejí být stoprocentně čerstvé, s velkým množstvím zeleniny, čerstvě řezaných hranolků a hodně barbecue omáčky. Často jsou na talíři spolu s burgrem i smažené cibule, avokádo a opečené žampiony.
K takové porci by mělo být opřipraveno menu s pořádně vychlazeným pivečkem.
Samozřejmostí je karbanátek ze stoprocentního hovězího masa, který si můžete objednat podobně jako steak propečený úplně (well done), středně (medium), nebo málo (rare).
Dalším typem je klasický Old School Style. Hamburger musí být fakt veliký, uvnitř je minimálně 200gramový karbanátek, pořádná porce vypečené slaniny, sýry – to může být čedar, modrý sýr, dobrý ementál a podobně. A pak cibule, rajče a salát.
Američané mají jednu podstatnou odchylku, kromě obligátního kečupu si totiž na hranolky dávájí i spoustu hořčice, což v Česku není běžné.
Čím nadýchanější, tím lepší. Hamburger musí být provzdušněný a plný maličkých dírek
Poslední typ hamburgeru je takzvaný Fancy Style. Hamburgery se nedělají z normálního hovězího, ale z různých exotických druhů masa. Například klokaní, pštrosí burgery nebo i hamburgery z vnitřností jako například z jater nebo ledvinek. Ty ale zase tak oblíbené nejsou, a navíc jsou šíleně drahé a dělají je jen v několika specializovaných restauracích.
K správnému americkému burgeru patří také smažené cibulové kroužky (onion rings) s BBQ omáčkou
Pokud zvolíte oblíbenou pikatní variantu s chilli omáčkou, ujistěte se, že vaše výčepní technika bude stíhat větší nápor žíznivých gurmánů.
TIP: recept na " hambáč" s letním dresingem
Cibuli nakrájíme nadrobno. Hovězí a vepřové mleté maso smícháme dohromady ve velké míse. Pořádně osolíme a opepříme, přidáme nakrájenou cibuli a dva žloutky. Výslednou směs je potřeba pořádně promíchat. Po promíchání necháme směs odpočinout v lednici asi 15 minut.
Mezitím můžeme udělat dresink. Pažitku a jarní cibulku nakrájíme na jemno a vložíme ji do osolené a opepřené zakysané smetany. Pro případné zjemnění dresinku můžeme použít majonézu.
Z masově směsi uděláme zhruba 2 cm vysoké placičky, které opékáme na rozpáleném grilu asi 5 minut z každé strany. Těsně před doděláním masa dáme na gril opéct bulku a anglickou slaninu. Potom vyndáme opečenou bulku, na její spodní stranu dáme dresink, poté ledový salát, maso, sýr, opečenou slaninu a nakonec plátek rajčete s vrchní stranou bulky.
Hamburgery s letním dresinkem můžeme ihned servírovat!