Za kulisami výroby čokolády: Jak se vyrábí čokoláda

24. 8. 2023
Cukrářské stroje

Čokoláda patří bezesporu mezi nejoblíbenější sladkosti, a to nejen u nás, ale i ve světě. Znáte ale její historii, postup výroby nebo vliv na životní prostředí? Pojďte se s námi podívat do světa výroby čokolády a všeho, co obnáší.

Za kulisami výroby čokolády: Jak se vyrábí čokoláda

Dlouhá historie

Začátky v podobě hořkého nápoje

Kakaovníky pěstovali indiáni kmene Olméků v Mexiku již v období před 3 000 lety.Čokoláda Po nich toto území obsadili Mayové, kteří byli prvními, kdo z kakaových bobů začal vařit hořkou tekutinu. Prvním Evropanem, jež spatřil kakaové boby, se stává Kryštof Kolumbus a to na své výpravě roku 1502. Tak se dostaly kakaové boby na španělský dvůr, který si postupem času uvědomil bohatství, jež se v čokoládě skrývá. Španělsko si tak drželo tajemství výroby čokolády pod pokličkou až do 1. poloviny 17. století. 

První rozmach

Do Itálie kakao přivezl benátský kupec Antonio Carletti v roce 1606, načež se nápoj dostal i na francouzský dvůr díky sňatku krále Ludvíka VII. se španělskou princeznou Annou. V následujících letech se kakaové boby šířily do všech koutů světa. Byly ale velmi drahé, a tak si pití čokolády mohla užívat jen šlechta. 

Všeobecná popularita

Do počátku 19. století byla ale čokoláda běžným lidem neznámá. Za svou všeobecnou popularitu vděčí masové výrobě, která byla možná hlavně díky vynálezům z Holandska a Švýcarska. Poslední jmenovaný stát také společně s Německem a dalšími evropskými státy na konci 19. století svrhli Španělsko a Itálii z pomyslného trůnu. Opravdu masová spotřeba ale začala až po dvou světových válkách, při kterých byla dodávána vojákům.

Jak na výrobu

Jaké suroviny se k výrobě používají?

Čokoláda může mít mnoho podob. K výrobě kvalitní čokolády stačí kakaové boby, kakaové máslo a cukr. Ve složení se může objevit také emulgátor v podobě sójového lecitinu nebo sójové mléko.

Popis výroby

Výroba čokolády je proces, na jehož začátku stojí kvašení, sušení, pražení a mletí kakaových bobů. Výsledným produktem těchto postupů je kakaová hmota, která se dá nazvat hořkou čokoládou. Následuje lisování, kterým se odděluje kakaové máslo a kakaový prášek. Ty se přidávají do procesu zpracování čokolády, ale dají se využít i samostatně. Kakaová hmota se dále zahřívá, aby byla tekutá a vznikla hladká pasta. Do této čokoládové pasty se přidávají další suroviny dle požadavků, tedy cukr, sušené mléko, oříšky či vanilka. Důležitým krokem je následná temperace (rychlé zchlazení zahřáté hmoty), díky které je čokoláda lesklá a lámavá. A potom už se jen čokoláda odlévá do forem, většinou do čtvercové tabulky.

Čokoláda v různých podobách

Je libo mléčná, hořká nebo bílá?

Určitě jste se již setkali s různými druhy této pochoutky. Mezi ty základní patří čokoláda mléčná, hořká a bílá. Dalším typem čokolády je například Corverture – nejkvalitnější čokoláda z kakaového másla nejvyšší jakosti.

Jaké jsou v čokoládách rozdíly?

V hořké čokoládě je největší podíl kakaové hmoty a nejmenší podíl cukru. Proto se o ní mluví jako o nejzdravější variantě čokolády, která je vhodná také při dietě. Mléčná čokoláda obsahuje kolem 30 % kakaové hmoty a najdete v ní více cukru a mléko. Bílá čokoláda se skládá z cukru, mléka a kakaového másla – pro její výrobu se tedy nepoužívá kakaová hmota.

čokoláda

A co životní prostředí?

Čokoláda ale není jenom o vychutnávání oblíbené sladkosti. V souvislosti s ní se totiž řeší také životní prostředí. Proč?

Negativní vlivy výroby čokolády

  • Pro pěstování čokolády je potřeba půda, která se bohužel často získává kácením deštných pralesů.
  • U některých producentů z Afriky či Jižní Ameriky se stále setkáváme s dětskou prací, proti které bojují mezinárodní organizace.
  • Obchod s čokoládou také bývá neférový – samotní výrobci a producenti by měli dostat spravedlivě zaplaceno.

Co se s tím dá dělat?

Pokud si chcete čokoládu vychutnat bez výčitek, sledujte obaly sladkostí, které kupujete. Dívejte se po certifikátech, které zaručují, že byla čokoláda vyrobena v co největším souladu s přírodou. Volte tedy BIO čokolády či čokolády s označením Fair Trade.

A jestli chcete mít jistotu, že čokoláda, na které si pochutnáváte, neobsahuje žádné zbytečné složky, můžete se do výroby pustit sami! S našimi stroji to pro vás bude hračka.

Sladkost, která potěší!

A to by bylo z čokoládového světa (zatím) všechno. Už se vám sbíhají sliny? :) 

Jestli vás výroba čokolády okouzlila a rádi byste to zkusili taky, tak nás neváhejte kontaktovat. Rádi vám pomůžeme vybrat to pravé řešení pro váš provoz.

Přečtěte si také

Připravte se na čokoládovou sezónu!

29. 8. 2024
Padající barevné listí, studený vzduch a teplé svetry… Podzimní období se kvapem blíží! A co k těmto dnům neodmyslitelně patří? Čokoláda v...

Staňte se profesionálním cukrářem či zmrzlinářem – CESK vám pomůže!

13. 6. 2024
Je vaším snem se živit výrobou zmrzlin y nebo byste se rádi dali na cukrářskou dráhu ? Jsme tu pro vás! Nejenže vám rádi poskytneme ty...

Výrobník čokolády: Principy fungování a využití v praxi

21. 9. 2023
Pokud se chcete pustit do výroby čokolády ve vlastní provozovně, určitě jste si pokládali otázku, jak to funguje. Pojďme se seznámit s...

Jak vybrat nejlepší výrobník čokolády pro vaše potřeby

18. 9. 2023
Milujete čokoládu a chtěli byste s ní obohatit své podnikání? V tom případě budete určitě stát před důležitým rozhodnutím – jaký stroj na výrobu...
Copyright CESK 2024  |  Mapa webu